Иллюстративный человек, показывающий изображение печени

Par slimību

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko izraisa hepatīta vīrusi.

Kas ir hepatīts?

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko izraisa hepatīta vīrusi.

Kas ir C hepatīts?

C hepatīts ir vīrusa izraisīts aknu iekaisums. Šis vīruss galvenokārt izplatās ar inficētu asiņu starpniecību. C hepatītu pārslimojušiem cilvēkiem imunitāte neveidojas, tādēļ retos gadījumos iespējama atkārtota inficēšanās. Pret C hepatītu vakcīnas nav, tomēr šobrīd slimība ir izārstējama.

Иллюстративное ручное введение шприца

Cik pašlaik ir C hepatīta pacientu?

Иллюстративный глобус

C hepatīta vīruss ir atklāts 1989. gadā. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem pašlaik pasaulē dzīvo 71 miljons hroniska C hepatīta slimnieku.

Katru gadu inficējas 3–4 miljoni cilvēku. Katru gadu Eiropā ar aknu cirozi nomirst aptuveni 170000 cilvēku, un ar aknu vēzi – aptuveni 50000 cilvēku.

Latvijā 40000 cilvēku ir infcēti ar C hepatītu, liela daļa pat nezina, ka viņiem ir C hepatīts.


Citi hepatīta veidi

Vīrusi, kuri izraisa hepatītu, ir dažādi. Svarīgākie – A, B, C, D un E. Šobrīd Latvijā visvairāk izplatītie ir B un C hepatīts.

Visiem šiem hepatīta vīrusiem ir viena kopīga īpašība – tie bojā aknu audus –, tomēr inficēšanās ceļš un slimības gaita tiem ir atšķirīgi.


A hepatīts

A vīrushepatīts tiek saukts par “netīro roku slimību”, jo šis vīruss no organisma izdalās kopā ar izkārnījumiem un tālāk tiek nodots galvenokārt tieša kontakta ceļā – ar nemazgātu roku, kā arī netīra ūdens un pārtikas produktu starpniecību. A hepatīta vīruss ir diezgan noturīgs, un tas ārējā vidē savu inficēšanas spēju saglabā vairākas dienas. Praktiski visi ar A hepatītu saslimušie izveseļojas bez specifiskas ārstēšanas, tomēr izveseļošanās var aizņemt vairākus mēnešus.

No A hepatīta infekcijas iespējams izvairīties, pret to vakcinējoties.


B hepatīts

B hepatīts galvenokārt tiek nodots dzimumceļā, kā arī caur asinīm un no mātes bērnam dzemdību laikā.

Sakaltušu asiņu pilienā vīrusa bīstamība saglabājas vairākas nedēļas. Pirmie iespējamie B hepatīta infekcijas simptomi ir paaugstināta temperatūra, sāpes locītavās, slikta dūša, nogurums, galvassāpes, visa ķermeņa ādas nieze, dzelteni acu baltumi, tumšs urīns, gaiši izkārnījumi un sāpes vēderā. Dažiem inficētajiem slimība var noritēt bez jebkādiem simptomiem. Ja vīruss ir iekļuvis organismā, tas paliek aknu šūnās, un cilvēkam visu mūžu ir nepieciešama medicīniska uzraudzība. Ārstēšana var kavēt vīrusa vairošanos, tomēr pilnībā atbrīvoties no vīrusa praktiski nav iespējams.

No B hepatīta infekcijas iespējams izvairīties, pret to vakcinējoties.


Vīrushepatītu atšķirības

Inficēšanās ceļi
A hepatīts+ ir vakcīna
– simptomātiska ārstēšana
Nemazgātas rokas,
inficēti pārtikas produkti un ūdens
B hepatīts+ ir vakcīna
– nav izārstējams
Galvenokārt dzimumceļā, kā arī ar asiņu starpniecību un no mātes bērnam dzemdību laikā
C hepatīts– nav vakcīnas
+ ir izārstējams
Ar asiņu starpniecību, dzimumceļā un no mātes bērnam dzemdību laikā